CZ / ENG

► Praha přivítá další výrazné osobnosti belgické architektury. V říjnu se představí ROTOR

Spolek Kruh pokračuje v představování současné belgické architektury. Podzimní cyklus tří přednášek zahájí vlámské studio ROTOR 3. října v pražském kině Světozor. Přednáška proběhne v rámci festivalu Den architektury.

Rozebrané stavební materiály znovu k mání (foto: archiv studia Rotor)


Text: Kateřina Zvelebilová


Studio ROTOR se vyznačuje netradičním přístupem k práci s materiály a jejich recyklací. Zabývá se výzkumem využívání odpadu či elementů ze staveb či demolic, ze kterých vyvíjí nové materiály a prvky. V Bruselu studio provozuje i obchod, kde prodává různě staré artefakty, které by jinak skončily na skládce. Seženete zde téměř vše, od dobových umyvadel až po skříně a stoly, obchod je doplněn o vzorkovnu nových materiálů, jejichž vývoji se ROTOR věnuje.

„Je sympatické vidět, že princip cirkulární ekonomiky prorůstá i do architektury,“ říká Adam Havel, architekt a konzultant knihovny materiálů matériO Prague. „Stavební průmysl vytváří enormní množství odpadu a jeho využití se zatím věnuje minimum společností.“ Přitom odpad roztříděný na betonový, asfaltový nebo cihelný recyklát by často mohl nahradit přírodní kamenivo v nosných vrstvách vozovek a předcházet tak další těžbě nerostných surovin.

„Inertní odpad z demolic staveb může po roztřídění a dodatečném rozdrcení sloužit jako plnivo do betonů, kde nahradí lomový kámen,“ podotýká Havel a dodává, že firmy, které umí u takto vyráběného betonu dosáhnout kvality srovnatelné s betony s přírodními plnivy, najdeme i v Česku. Překážkou ve využití takovýchto betonových směsí jsou podle něj hlavně předsudky a skepse ohledně kvality, možná i celková zkostnatělost stavebnictví a odpor k prosazování změn ve stavebních zakázkách.

„Na ROTORu se mi líbí, že dokázali rozšířit běžné služby architektonického ateliéru o mnoho dalších aktivit, vlastně vytvořili platformu, která se věnuje navrhování, secondhandu stavebnin, psaní a publikování, kurátorské činnosti, experimentování a výzkumu i vzdělávání,“ vidí Havel jedinečnost studia.

V dalších plánovaných přednáškách by se měla představit studia 51N4E a architecten jan de vylder inge vinck. Dieter Leyssen, architekt kanceláře 51N4E, promluví 7. listopadu v CAMPu o procesu proměny brutalistních věžáků ze 70. a 80. let v centru Bruselu. Studio se věnuje velkým urbanistickým projektům, přestavbám starých továrních hal v kulturní prostory i menším projektům včetně soukromého bydlení. 5. prosince pak opět ve Světozoru vystoupí Jan De Vylder s přednáškou O tomto. O tamtom. A také. A tak dále. Profesor a architekt v jednom učí na Vysoké škole technické (ETH) v Curychu a spojuje dohromady praxi s výukou pod heslem Re-Practice and Prac-Teach.

Realizace od architecten jan de vylder inge vinck (foto: archiv KRUH)

Spolek KRUH tento cyklus pořádá zejména s cílem ukázat českému publiku kvalitní současnou architekturu ze zahraničí, která není okázalá a může poskytnout inspiraci pro tvorbu originálních architektonických děl u nás. Večery začínají vždy v 19.30, probíhají v angličtině s tlumočením do češtiny, vstupné je 100 Kč v předprodeji nebo 120 Kč na místě.



© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.