► Okurková saisona - výstava designérů otce a syna Jakuba Berdycha a Jakuba Berdycha Karpelise v Galerii Kuzebauch (19. 8. - 7. 10. 2022)
Výstavu z aktuálních děl designérů otce a syna Jakuba Berdycha a Jakuba Berdycha Karpelise s názvem Okurková saisona připravila břevnovská Galerie Kuzebauch. O tom, že i uprostřed prázdnin lze objevit zajímavý výstavní počin, se můžete přesvědčit od 19. srpna 2022.
Jakub Berdych, Objekt II, 2019, sklo tavené ve formě, 67 x 39 x 11 cm, Foto © Gabriel Urbánek
Sklářský designér Jakub Berdych (*1953) se v posledních letech věnuje převážně volné tvorbě se sklem, účastní se mezinárodních sympozií a skupinových i samostatných výstav u nás a v zahraničí.
Recyklace v současném umění
Již před lety si Jakub Berdych položil otázku „Co po nás zbyde?“, aby poté vytvořil sérii skleněných plastik z cyklu Otisky. Na původní předměty denní potřeby, které bychom v říši uměleckého skla sotva čekali (Lopatka, Dalekohled, Sporák), navazuje v dalších – Objektech, kde již pracuje se samotným abstraktním tvaroslovím. To vzniká v obalech a krabicích na spotřební zboží, jež je dáno spíše utilitárně jejich funkcí a jejichž život tím i končí. Změnou kontextu i kontrastem záznamu tak banálního v ušlechtilém materiálu jako je sklo, vytváří novou percepci a překvapivě svébytné i vysoce esteticky hodnotné tavené plastiky, jejichž nejnovější varianty představuje v Galerii Kuzebauch.
Jakub Berdych Karpelis, Narcis, 2020, sklo, zlato, 30 x 18 cm, Foto © Richard Janeček
Zatímco se Jakub Berdych otec jako sklářský designér zabývá tematikou současné společnosti z pohledu estetiky obalů/odpadů, objevují se v dílech syna, Jakuba Berdycha Karpelise (*1971), otázky bytostnější povahy. Snad je to tím, že jej od počátku formovalo svobodomyslné prostředí a se samozřejmostí ho i připravilo na vlastní tvorbu. Svůj talent pak rozvíjel hned od devadesátých let dvacátého století, kdy vstoupil na uměleckou scénu a krátce na to se stal spoluzakladatelem designového studia Qubus.
Dnes patří Jakub Berdych Karpelis k oceňovaným osobnostem českého designu, a známý je i v mezinárodním kontextu. V navrhovaných edicích i ve volné tvorbě postupuje velice svobodně často až za hranice médií, technologií a materiálů, kde nachází nečekaná spojení. Rád pečlivě vyvíjí nové či objevuje zapomenuté postupy, a v tomto smyslu některé můžeme vnímat i jako redesign s charakteristickou vtipnou pointou. Náměty balancuje na hraně vkusu, kýče, laciné estetiky a luxusu – na mušku si bere společensky ne/přijatelné konvence i současný život sám. S nadhledem a ironií umí zamířit také do vlastních řad, do světa umění a designu.
V představené nejnovější kolekci Narcissus vyúsťují Jakubovy dosavadní zkušenosti v mistrovsky provedené řadě hlav – obměňujících se charakterů našich novodobých deviací. Suverénním uchopením technických možností skla a jeho modifikací, inspiracemi jako například dnes již nepoužívaným lithyalinovým opakním sklem s efektem polodrahokamů, dochází k vývoji vlastní techniky – qubalínu, nebo ke speciální úpravě křišťálových a mramorových povrchů flokováním. Dalším aspektem může být práce se zlatem či zasazování nalezených předmětů jako atributů naší současné civilizace.
Okurková sezona (anglicky silly season – „hloupé období“, německy Sommerloch – „letní díra“ nebo Sauregurkenzeit – „čas kyselých okurek“) se v němčině objevil neporozuměním výrazu córes-jókres-cajt v jidiš, které doslova znamená „čas žalu a pokání“. V češtině výraz okurková saisona používal tisk již ve 2. polovině 19. století a vžil se pro označení letního období, kdy se děje minimum událostí, které by byly mediálně významné.
JAKUB BERDYCH a JAKUB BERDYCH KARPELIS / OKURKOVÁ SAISONA
Galerie Kuzebauch, Říčanova 19, Praha 6
Otevřeno: po - pá 9 - 17 h, vstup do galerie je volný (přes Bistro a Café Kuzebauch, popřípadě zazvonění na zvonek Happy Materials).
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU