CZ / ENG

► Na hovory o skle v mezinárodním kontextu láká Stanislav Libenský Award

Bočním vchodem z pražské ulice Nekázanka vejdete do místnosti, kde je k vidění výběr děl ze studentské mezinárodní sklářské výstavy Stanislav Libenský Award 2015. Čtyřicet absolventů vysokých uměleckých škol, kteří v diplomové práci zhodnotili potenciál skla, tu až do 3. ledna 2016 vystavuje svá díla.

Nacházíme se v prostorách bývalé Živnobanky, dnes Muzea moderního skla ZIBA. Mimo vítězných skleněných pohárů od Japonky Tami Ishida, druhým místem oceněné brokolice a květáku v košíku od Egypťanky Walaa Hamza a Duhového oblačného draka od další japonské autorky Chieko Sasaki, který se umístil na třetím místě, nabízí sedmý ročník soutěže a výstavy i sérii setkání mezi skleněnými objekty.

Listopadovou komentovanou prohlídku vedl odborný garant výstavy Milan Hlaveš, vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Ve čtvrtek 17. 12. v 18.00 tu proběhne  volné pokračování prezentací vybraných účastníků soutěže. Svou práci, zastoupenou objektem Geometrická souprava v interakci se světlem, představí Slovenka Dominika Malovecká z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Druhá vystavující, Patrícia Šichmanová, rovněž ze Slovenska, mimo jiné promluví o soutěžním objektu Jezero I., ve kterém kombinuje tavené sklo ve tvaru jehlanu s mědí a vlivy nespoutané norské přírody. „Jehlan je omezen prostorem měděného tepaného kruhu, který symbolizuje vodu. Stačí lehký dotek nebo fouknutí a měděný prvek se začne hýbat, avšak pouze do té míry, kterou mu dovolí skleněný tvar,“ vysvětluje autorka.

Tomáš Prokop z VUT v Brně představí instalaci Loučení. V centru Prahy prezentuje dva objekty ze zmíněné instalace: Poslední pohled a Konečná fáze. Prokop pracuje se znemožněním fyzického kontaktu diváka a objektu. Princip instalace vysvětluje následovně:  „Kontaktu diváka a díla bránila trojice velkých skel, která se v tomto případě stala dělící rovinou dvou světů – světa živých a světa mrtvých.“ Podobně vyjadřuje své úvahy o tématu loučení i sklem kombinovaným s krabičkou a popelem v druhém objektu Konečná fáze.

Na Prokopův přístup ke sklu a prostoru navazuje i pondělní přednáška „Sklo v architektuře“. Architekt a šéfredaktor on-line deníku EARCH Jaroslav Sládeček návštěvníky seznámí s historickými i současnými příklady využití uměleckého skla v architektuře. Stane se tak pondělí 21. 12. v 18.00 hodin.

Účast na všech doprovodných přednáškách je bezplatná. Výstavu a soutěž organizuje Pražská galerie českého skla. Vstupné na výstavu činí 50/60/100 Kč. Výstava je přístupná každý den, v úterý a ve čtvrtek až do osmi hodin večer.

Text: Tereza Lišková, foto: archiv libenskyaward.com



© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.