CZ / ENG

► Muzeum skla a bižuterie slaví 120 let

120 let od založení Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

Figurální plastika od světoznámé sklářky Gizely Šabókové a designové vánoční ozdoby z mezinárodního sympozia. To jsou dárky, které si Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou rozbalí 24. dubna ke svým 120. narozeninám.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou letos slaví 120 let svého založení. Z městského muzea s vlastivědnou, sklářskou a bižuterní expozicí, otevřenou veřejnosti poprvé v roce 1904, se v 60. letech 20. století přeměnilo ve specializovanou instituci, kterou od roku 2003 pro výjimečnost jejího zaměření i kvalitu sbírkového fondu zřizuje Ministerstvo kultury České republiky. Kulaté výročí bude muzeum slavit celý rok. Na 24. duben připravilo odhalení figurální plastiky sklářské výtvarnice Gizely Šabókové v muzejním parku a představení výsledků 1. ročníku Mezinárodního sympozia skleněných vánočních ozdob ve stálé expozici Svět zázraků.

Společně s realizací muzejní přístavby, oceněné titulem Stavba roku 2020, byl upraven a revitalizován přilehlý park. Záměrem přeměny byl i vznik exteriérové umělecké galerie. Po kompozici Twist Mariana Karla (2020) přibude „na míru“ vytvořená figurální plastika PIETA, vytvořená z kovu a skla světoznámou sklářskou výtvarnicí Gizelou Šabókovou. „Autorka vytvořila desítky náčrtů, skic a variant, z nichž poté vzešla výsledná podoba díla,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. „Téma figury však bylo jasné od začátku, stejně jako symbolika spojení skla a kovu, materiálů, které jsou pro naše muzeum díky bižuterii typické,“ doplnila. Veřejné slavnostní odhalení proběhne ve středu 24. dubna ve 13 hodin.

Druhou novinkou je premiéra výsledků prvního Mezinárodního sympozia skleněných vánočních ozdob, které muzeum uspořádalo v rámci Mezinárodního trienále skla a bižuterie JABLONEC 2023. Jeho cílem bylo propojit sklářské designéry s výrobci vánočních ozdob a umožnit jim společně experimentovat. „V premiérovém ročníku jsme oslovili designérské dvojice DECHEM, ILLOLA, LLEV a firmy GLASSOR, IRISA, RAUTIS. Výsledky předčily naše očekávání, stejně jako zápal, s nímž se všichni zúčastnění do projektu vložili“ uvedla kurátorka sympozia Dagmar Havlíčková. Vytvořené originály obohatí expozici Svět zázraků. „Ozdoby ze sympozia budou ještě letos k vidění i v zahraničí, a to ve spolupráci s českým generálním konzulátem v Hongkongu,“ doplnil hlavní kurátor muzea Petr Nový.

Gizela Šabóková (*1952)

Rodačka z Nových Zámků na Slovensku, postupně absolvovala sklářské učiliště národního podniku Český křišťál v Chlumu u Třeboně (1967–1969), Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě (1969–1973) a ateliér prof. Stanislava Libenského na pražské UMPRUM (1973–1979). Poté začala tvořit jako nezávislá umělkyně. Její díla jsou součástí řady veřejných i soukromých domácích a zahraničních sbírek. V roce 2000 obdržela hlavní cenu muzea v japonském Koganezaki.



© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.