► Materiál ALYA s nanomembránou vytvořený recyklací PET roztoku od autorek Aleny Šiškové Opálkové a Jaroslavy Frajové se představí na výstavě Creative Resilience v Paříži
Tématem výstavy Creative Resilience pořádané mezinárodní organizací UNESCO je představit umělecká díla žen vědkyň v reakci na boj proti epidemii koronaviru. Umělecká díla zachycující bolest i naději mají provést novými společenskými tématy, které se z pandemie pomalu vynořují.
Prestižní zařazení na mezinárodní přehlídku, kde mohou prezentovat svůj unikátní materiál, je pro české autorky úspěchem. Recyklováním plastového odpadu z PET lahví pomocí nanotechnologie elektrospinningu vyvinuly materiál, který má zároveň dobré filtrační vlastnosti a jedinečnou vizuální kvalitu, jakou zatím jiný materiál na světě nemá.
Za úspěchem stojí spolupráce vědkyně Ing. Alena Opálková Šišková Phd., Slovenská akademie věd v Bratislavě a umělkyně Jaroslavy Frejové, která může, jako v tomto případě, přinášet nové možnosti a objevy. V případě ALYA šlo nejprve o materiál určený pro umění a design, který lze aplikovat v objektech, špercích, stínidlech a další tvorbě, a dále skýtá pro své výborné vlastnosti (například elektroizolační a vysoce přilnavý k povrchu díky elektrostatickému náboji) využití i v průmyslových technických aplikacích, jako je například filtrace vzduchu.
Foto: MgA. Anna Šíma Kopková
Přehlídka Creative Resilience se brzy otevře na: https://www.creativeresilience-unesco.org/
a po té by měla pokračovat na Expo v Dubaji 2022.
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
4. 2. 11:29
Děkujeme za komentář. Bohužel nelze nesouhlasit. Snad je změna možná...
Redakce - Materiály, které mění architekturu
2. 2. 11:40
Děkuji za další zajímavý článek. Jak je naznačeno, materiálů je podstatně více a je ...
Michael Rada - Materiály, které mění architekturu
7. 1. 12:03
Děkuji za milou reakci!
Valérie - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ