CZ / ENG

► Konference na téma památkové obnovy a využívání škol

Institut pro památky a kulturu pořádá od roku 2008 mezioborová setkání o obnově a využívání historických budov a památek. Součástí jsou přednášky odborníků, diskuse a komentované prohlídky. Konference PROPAMÁTKY se koná vždy v místě, které úzce souvisí se zvoleným tématem. „Hledáme budovy, které kromě nutného zázemí nabídnou také inspiraci a představí možnosti obnovy a využití stavby,“ vysvětlují pořadatelé. Letošní listopadová konference PROPAMÁTKY se bude věnovat historickým budovám škol a bude se konat v původně empírové škole v Písku, která od roku 2019 slouží jako městská knihovna.

Empírová škola v Písku, místo konání letošní konference (foto: archiv PROPAMÁTKY)


Text: Kateřina Přidalová


„Školy tvoří pevnou součást našeho stavebního fondu. Dodnes se dochovala velká řada školních budov často vysoké architektonické, urbanistické či historické hodnoty,“ zdůvodňují pořadatelé téma letošní konference. Několikadenní mezioborové setkání, které je určeno jak pro odbornou, tak širokou veřejnost, je tematicky vymezeno typologií staveb. Minulé ročníky konference se zabývaly například obnovou a využíváním radnic, historických sýpek, pivovarů, větrných mlýnů nebo vodárenských věží.

Třídenní setkání v Písku se koná 6.–8. listopadu 2019 a má několik různě zaměřených částí. Úvodní, regionální blok se 6. listopadu zaměří na písecké školství, které představí specialisté z Prácheňského muzea v Písku. Hlavní konferenční den pro registrované účastníky se odehraje ve čtvrtek 7. listopadu. Odborný blok přednášek zahájí Jan Šimek z Národního pedagogického muzea, který bude hovořit o historickém vývoji podoby školních budov v souvislosti s proměnou společnosti i legislativy. Profesor Karel Kibic představí výsledky svého doposud nepublikovaného výzkumu o gotických, renesančních a barokních školách a o tom, co se z nich zachovalo do současnosti. Jiří Škabrada z Fakulty stavební ČVUT v Praze se zaměří na venkovské školy. O urbanistickém významu školních budov ve městech bude mluvit Alena Krusová z Národního památkového ústavu. Odpolední program pak budou tvořit diskusní bloky zaměřené na konkrétní příklady obnovy a nového využití škol v současnosti. Třetí den je určen exkurzím do vybraných lokalit na Písecku, kde se nacházejí zajímavé školní budovy. Jde například o budovu Základní školy v Protivíně, Střední rybářskou školu a Vyšší odbornou školu vodního hospodářství a ekologie ve Vodňanech, bývalou školní budovu ve Smrkovicích a řadu dalších.

Jak je zvykem, po konferenci vyjde sborník vybraných přednášek, které sledují kromě historického vývoje příslušných staveb také jejich současný stav a případné možnosti nového využívání objektů. To je v poslední době horké téma pro velkou část samospráv. Mnoho památek chátrá, zejí prázdnotou a v současné době, kdy je levnější nově stavět než rekonstruovat, mohou být konverze stávajících historických budov nejen přístupem, který ochrání naše kulturní dědictví, ale také způsobem, jak posilovat genia loci a využívat to, co tu už máme. Ke změně přístupu nejlépe pomohou příklady dobré praxe a pozitivní motivace. „Přispíváme k diskusi mezi majiteli staveb, pracovníky památkové péče, architekty, projektanty, zástupci správy a samosprávy a veřejnosti,“ vysvětlují svoje záměry organizátoři. Konference tedy může být inspirativní nejen pro milovníky památek a zašlých časů, ale také pro ty, kteří hledí do budoucnosti.

Konference se koná pod záštitou Ministerstva kultury ČR ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a městem Písek. Pořadatelem je Institut pro památky a kulturu. Program a možnost on-line registrace naleznou zájemci na konference.propamatky.cz.
 



© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.