► Komentovaná prohlídka výstavy Patrik Hábl a Yohei Kina: Asijské krajiny proběhne v úterý 7. 12. 2021 od 16.30 v Galerii kritiků
Setkání u příležitosti konání ojedinělé výstavy Patrika Hábla a Yoheie Kiny se uskuteční v Galerie kritiků v úterý 7. 12. v 16.30 a uvede ji paní Vlasta Čiháková Noshiro. Po té bude možné se zaposlouchat do čtení z knihy Ivo Hucla o Pár tazích tuší a pohovořit o výstavě i s jejím autorem.
Asijské krajiny jsou i krajinami lidské duše. Není divu, tam, kde pozemské bytí je spojováno s vědomím závislosti člověka na přírodních silách, nekontrolovatelných živlech a rychlých klimatických změnách, se duše připodobňuje v představách topografii krajin, členitých v důsledku působení sopečné činnosti. Vnitrozemské krajiny Číny i Japonska jsou bohaté na hornatá pásma s příkrými srázy a hlubokými dolinami, porosty staletých stromů, protkávaných stříbřitými stuhami vodopádů. Vlhké a často se měnící mikroklima dotváří tyto scenérie oponami lijáků a mlžných oparů či kulisami sněhu, a v tomto bohatství tajuplných tvarů se otevírá prostor pro meditativní vcítění a lidskou fantazii. Z nich se také rodí pocity pomíjivosti a smysl pro neopakovatelnou krásu okamžiku.
Patrik Hábl (1975) se zaměřuje na polohu obrazu, vyjadřující typologii asijské krajiny ve dvojím formálním přístupu. Jeden je odlehčenější a vzniká postupným vymýváním malby, je záznamem konkrétní situace. Druhým jsou polyptychy, jejichž řazením vznikají varianty obrazových scenérií a kde linie a tvary jsou často nanášené na plátno bez použití štětce. Zachovávají si vizuální a estetickou přitažlivost klasických krajinomaleb, ačkoli především zachycují krajiny autorovy vlastní duše.
Instalaci doplňují pásy kaligrafických obrazů, inspirované japonskými svitky kakejiku, jež autor převádí do obřích rozměrů, nabízejících možnost vstoupit do obrazu – sledovat jeho immateriální souvislosti, skryté vazby. Autora dlouhodobě zajímá obraz v měřítku prostoru, do něhož svou tvorbou zasahuje a jehož znázornění vyjadřuje i prostor lidské mysli. Umělec má za sebou přes 80 samostatných výstav doma i v zahraničí. V roce 2015 byl vybrán odbornou komisí na Bienále v Pekingu a představil své práce v japonském Kyotu. Jeho tvorba byla oceněna Waldesovou cenou, cenou Europol a Grafikou roku.
Yohei Kina (1979) pojednává ve své malbě imaginativní japonskou krajinu, vázanou na určitá místa s náboženským obsahem nebo na klasickou krajinomalbu japonských mistrů, s osobitým využitím tradiční technologie. Zamýšlí se nad pojetím abstrakce v japonské malbě, kterou spatřuje v polaritě abstrahovaného a ilustrativního, jejichž křížením vzniká i ornamentální dekor. Jeho imaginární krajinomalby se inspirují výzdobou starých náhrobních mohyl nebo citací krajin klasických mistrů jako Sesshu nebo Jakuchu. Jsou realizovány ve formě svitků na potištěné tkanině či ručně vyrobeném papíru, s přemalbou akrylem. Vazba na konkrétní místa v Japonsku jako Ouzuka nebo Chibusan tu má rituální charakter, jednak ve smyslu atmosféry obrazů, ale také symbolických figurativních náznaků uvnitř své struktury.
Výstava se koná pod záštitou Velvyslanectví Japonska v České republice a Česko-japonské společnosti.
___
Výstava Patrik Hábl a Yohei Kina: Asijské krajiny trvá do 19. 12. 2021
Adresa: Galerie kritiků, Palác Adria 1 p., Jungmannova 31, 110 00 Praha 1
Otevřeno kromě pondělí 11-18 h
S ohledem na epidemiologickou situaci prosíme o potvrzení Vaší účasti na mail Galerie kritiků.
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?