► Francine Houben promluví ve Studiu Hrdinů o architektuře s nádechem lidskosti
Díky cyklu Architektky, během kterého v Praze představí svou tvorbu několik vynikajících architektek, vystoupí ve čtvrtek 14. května kreativní ředitelka studia Mecanoo – Francine Houben. Nizozemská autorka výrazných realizací a propagátorka citlivého propojení architektury a okolní krajiny přijíždí na pozvání občanského sdružení Kruh.
Studio Mecanoo vzniklo v roce 1984 v nizozemském Delftu. Výraz studia se vyznačuje technicistním přístupem, který propojuje s hravostí. Francine Houben při své práci výrazně zohledňuje vztah stavby k širšímu urbánnímu a sociálnímu prostředí. Na konci listopadu převezme prestižní nizozemské ocenění Prins Bernhard Cultuurfonds, které jí královna Máxima uděljí za přínos v oblasti kultury a životního prostředí. „Studio Mecanoo pojímá architekturu, urbanismus a krajinnou architekturu neortodoxním způsobem, výrazné hledání tvaru připomíná mnohdy archetypální objekty,“ komentuje rukopis studia architektka Marcela Steinbachová.
Francine Houben a nizozemská ambasáda v eukalyptovém lese v Etiopii.
Podle návrhu studia byla postavena budova nizozemské ambasády v Etiopii i úprava okolní krajiny o rozloze pět a půl hektaru. Probarvovaný beton na fasádě budovy v odstínu hlíny začleňuje stavbu do prostředí eukalyptového lesa. Za tuto realizaci získalo Mecanoo cenu Aga Khan Award 2007. K dalším ikonickým projektům patří Centrální vědecká knihovna Technické univerzity v Delftu, Národní historické muzeum v Arnhemu, které propojuje vnitřní expozice a vnější prostředí, či světové obchodní centrum v Rotterdamu.
Realizace studia zahrnují i menší zakázky jako například rodinný dům Villa 4.0 z roku 2011 postavený na základě myšlenky bungalovu snoubícího obytný prostor s okolní přírodou. Kromě projektování domů architekti navrhli například současnou podobu Parku Nelsona Mandely v Amsterdamu nebo centrální park kampusu Technické univerzity v Delftu.
Vila 4.0 postavená v Nizozemí.
Studio Mecanoo vytvořilo i pilotní projekt nízkoenergetických domů situovaných na okraji města Svitavy. Domy jsou součástí rozvojového projektu, který zahrnuje zhruba stovku různých bytových objektů – od sedmipodlažních po rodinné.
V diskuzi po přednášce vystoupí architektky Markéta Cajthamlová a Ida Čapounová. Čtvrteční setkání začne v 19.30 v prostorách Veletržního paláce. Vstup na přednášku je zdarma. Další přednáška z cyklu je naplánovaná na 6. června, kdy vystoupí Kristine Jensen a Kristine Jensen.
připravila: Tereza Lišková, foto: Mecanno, KRUH
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU