► Do neděle 10. 10. 2021 je možné shlédnout v galerii Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči objevnou výstavu návrhářky Minky Podhajské.
Minka Podhajská prožila 37 let svého života ve Vídni, v české rodině. Vazby na Čechy měla nepřetržité, a proto, třebaže vyrůstala v německo jazyčném prostředí monarchie a chodila do německých škol, získala od předků krásnou kultivovanou mateřskou řeč, jež si ve Vídni uchovala archaizující styl 2. poloviny 19. století, takže při čtení jejího vyprávění má člověk pocit, že se najednou ocitl přímo v oněch časech. Ukazuje se, že kromě nadání výtvarného a hudebního měla tato umělkyně i spisovatelský talent. Díky jejímu malířskému vidění před námi v první části „Pamětí“ vyrůstá dokonalý obraz Vídně a jejich obyvatel, zvláště slovanské menšiny, na přelomu 19. a 20. století. Je to doslova etnografická studie s nádhernými, barvitými postřehy prostředí i charakterů, dokument o životě českého a slovanského živlu ve Vídni, kde až do 1. světové války žilo 300 000 Čechů, Moravanů a Slováků.
VÝSTAVA MINKA PODHAJSKÁ, 10. 9. - 10. 10. 2021
Arthouse Hejtmánek, Goetheho 2, Praha 6-Bubeneč
Otevřeno denně (včetně sobot a nedělí) 11-18 hodin
Jako další bonus k výstavě vychází po rozsáhlé obrazové publikaci ještě autorčiny Paměti a to rovněž v elektronické verzi. E-book je zdarma ke stažení v pdf. zde.
Minka Podhajská (1881-1963)
Česká umělkyně Minka (Vilemína) Podhajská narozená ve Vídni, členka skupiny okolo Gustava Klimta a později významná tvůrkyně družstva Artěl, stála v nové Československé republice u zrodu moderní české hračky. Byla však i talentovanou malířkou a jako činovnice výtvarných spolků prošlapávala cestu i dalším ženám, které se v té době odvážně vydávaly na dráhu umění. K výstavě je vydán i katalog s obsáhlou obrazovou přílohou mapující život a dílo této výjimečné autorky.
Vedle kouzelných hraček výstava představuje také přes čtyřicet obrazů. Vynikají mezi nimi krajiny a fascinující „portréty květin“. V nich se Podhajská pokoušela zachytit nejen tvar, ale i duši rostliny. K vidění jsou kresby, grafické listy, dřevoryty, ilustrace, keramika – včetně servisů na čaj, kávu a čokoládu – sochy a bibeloty neboli malé upomínkové předměty. Čestné místo v expozici zaujímá unikátní skříň významného vídeňského návrháře Kolomana Mosera, kterou Podhajská dekorovala pro slavné dílny Wiener Werkstätte.
Dosud největší autorčina výstava je sestavena z kolekcí soukromých sběratelů i předmětů ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze a Památníku národního písemnictví. Jde také o jedinečnou příležitost, jak si spolu s dílem Minky Podhajské prohlédnout i interiér a zahradu okouzlující bubenečské vily Arthouse Hejtmánek.
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU