► Debata s designéry o tuzemské výrobě a uvedení čerstvého vydání Material Times – přijďte v úterý na Prague Design Week
V rámci přehlídky Prague Design Week 2018 se uskuteční debata s titulem České výrobky: Z čeho a proč? Trendy vs. Realita. Na tuto akce naváže uvedení třetího tištěného vydání časopisu Material Times. Akce se uskuteční 22. května 2018 v kavárně Hlína, která se nachází v Kampusu Hybernská na Praze 1. Začátek je v 17. 00, plánový konec v 19.00. Vstup je zdarma.
Jak si české značky, designéři a výrobci vybírají materiály? V čem mohou konkurovat asijské produkci? Jak si vedou na mezinárodním trhu. Jaké zkušenosti si přivezli z veletrhu Tendence? Diskutujících se bude ptát Tereza Lišková, šéfredaktorka magazínu Material Times. Účastníci diskuze mají zkušenosti z tuzemského i mezinárodního trhu, jejich produkty vynikají například důrazem na volbu materiálu či lokální výrobu. V jaké situaci je použití tuzemských materiálů a výrobních kapacit marketingovou výhodou? A kdy je naopak žádoucí překročit hranice a vydat se za zdroji, inspirací i zákazníky do světa?
Kdo se podělí o své zkušenosti?
Mezi diskutujícími se objeví Jakub Pollág a Václav Mlynář, zakladatelé studia deFORM zaměřeného na design produktů, architekturu a kreativní reklamu. Spolu s architektem Janem Šrámkem představují novou generaci mladých, dynamických návrhářů s rozsáhlými mezinárodními zkušenostmi a vizí. Od svého vzniku v roce 2011 přitáhlo studio pozornost a chválu významných klientu jako je například Nike, Heineken či Dupont a stalo se dvojnásobným vítězem prestižní ceny ELLE Decor International Design Award. V současné době poskytuje umělecký směr také renomovanému českému výrobci skla a svítidel Bomma.
Dalším hostem diskuse je Linda Vrňáková, designérka stojící za projektem LIV reprezentujícím nábytek čistého severského stylu, který kromě jednoduchosti, funkčnosti a jakéhosi prvku zábavy či uvolnění, přináší příběh a pozitivní vliv na lidské tělo. Díky fyzioterapeutickým míčkům vytvořila novodobou lenošku, která může ulevit unavenému tělu, ovlivněnému stresem a tempem současné turbulentní doby.
Svými názory a zkušenostmi přispěje do diskuse také Jiří Caudr z Lípa Store. Tento koncept vznikl v touze nabídnout návštěvníkům Prahy a Česka suvenýry, které jsou opravdu české a vyměnit je tak za matriošky a beranice. Stylové kolekci Lípa, dárkům s dotykem Česka, dali vzniknout silné příběhy plné lásky k práci, odkazu k české zručnosti a lidskosti.
K pomyslnému diskusnímu stolu zasedne i Pavla Boháčová, designérka a manažerka KUTULU. Spolu se svým týmem se snaží oživit české tradiční hračky výtvarné i řemeslné kvality. Chtějí našim nejmladším přinést krásné hračky s příběhem a kulturou, myslí na zdravý životní styl a baví je práce s přírodními materiály. Jejich hračky jsou typické geometrickými tvary, jasnými barvami a bukovým dřevem.
Co letos přináší tištěná verze magazínu?
Redakce magazínu Material Times připravila zbrusu nové články z oblasti řemesel, designu, materiálů, architektury, umění a životního prostředí. Na sto šedesáti stranách se čtenáři mohou ponořit do lesa, kde lze kácet dřevo podle lunárního cyklu, navštívit dílnu oceňované sklářské výtvarnice Zuzany Kubelkové či sledovat rozhovor s Andrejem Boleslavským, který hovoří o tom, jak tančit ve virtuální realitě. K zamyšlení nad podobou a životem věcí čtenáře povede například esej kurátora Petra Nového či provokativní přednáška biologa Jiřího Sádla. Na dalších stranách redakce odkrývá příběhy a myšlenky lidí, kteří vyrábějí nové materiály, zaostřeno na mikroby, houby i bioplasty rozložitelné na uhlík a vodu.
„Ve třetím tištěném vydání Material Times se zabýváme vztahem člověka a jeho prostředí. Zajímalo nás, na co a na koho se při svém počínání soustředí, nebo co naopak zůstává na periferii zájmu,“ říká šéfredaktorka Tereza Lišková. „Věřím, že si čtenáři najdou vlastní způsob, jak magazín číst. Pokud je bude bavit odkrývání spojitostí mezi jednotlivými články, budu ráda. Jsem zvědavá, co upoutá jejich pozornost, jak budou magazín jako celek číst.“ O grafickou úpravu se opět postaralo grafické studio V8. Distribuci mimo jiné zajišťuje Knihkupectví ArtMap či PageFive. Vydavatelem je společnost Happy Materials. Magazín vychází jednou ročně v nákladu 1000 ks.
Přehlídku Prague Design Week je možné navštívit od pondělí 21. května do neděle 27. května 2018 na pražské adrese Hybernská 1. U vstupu bude po celou dobu přehlídky možné magazín Material Times zakoupit za 200 Kč. Po debatě 22. května bude k dispozici za zvýhodněnou cenu.
Red., odkaz na úterní akci na FB, odkaz k veletrhu Tendence, ilustrační foto: Veronika Nehasilová, František Kast
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU