► Co bude za pět let s našimi městy? Inspiraci nabídnou exkurze do jindy nepřístupných interiérů i Caroline Bos
Jít městem ve stínu stromů, pak si sednout na náplavce, dát si limo a jít na koupaliště. Jindy se dojmout domy z doby normalizace, zajít si v průmyslové čtvrti na koncert a pak si zatančit v ladem ležící budově ze 70. let. Anebo to všechno nechat zbourat a prošpikovat místy k parkování a stánky s párky v rohlíku?
Letošní ročník celorepublikového festivalu Den architektury, který trvá dny dva, pořádá občanské sdružení Kruh. O víkendu 3. a 4. října oslaví festival konající se u příležitosti Světového dne architektury pětileté výročí. Vzhlíží však k budoucnosti a ptá se – co bude za pět let s veřejným prostorem našich měst?
„Jsme svědky exploze zájmu o městské prostředí, veřejný prostor, lokální aktivismus, sousedství, život v ulicích,“ říká zakladatelka Dne architektury Marcela Steinbachová. „Je však architektura a veřejný prostor naším společným zájmem?“ ptá se po dlouhodobé strategii rozvoje měst a prioritách zastupitelů. A není sama. „Unikátní je nejen počet akcí, ale i iniciativ, spolků a jednotlivců, kteří dlouhodobě a „zdola“ usilují o proměnu českých měst v lepší místa pro život,“ doplňuje Steinbachová.
Festival nabídne procházky i cyklovyjížďky s architekty, teoretiky, historiky a aktivisty v téměř padesáti městech v Česku, na Slovensku se k nim přidají Piešťany. Kam konkrétně vyrazit? Například mezi paneláky v Praze, Brně, Litoměřicích, Olomouci a Ústí nad Labem, po stopách industriálních památek v Červeném Kostelci, Dubé, Přerově, k normalizační architektuře na Mělník, do budov a okolní krajiny v Čelákovicích, Českých Budějovicích, Jaroměři, Kolíně, Pardubicích, Písku i Praze.
Program doplní diskuse, přednášky, workshopy pro rodiny a nově i přehlídka filmů v pražském kině Světozor. Pozornost se bude soustředit na problematiku bourání staveb bruselského stylu a 70. let, revitalizaci sídlišť, krajinářskou architekturu či vztah vodních toků a města. Organizátoři nabídnou i exkurze do jindy nepřístupných interiérů. V neděli 4. října mezi 15. a 18. hodinou se otevřou například ateliéry Pragovka v Kolbenově ulici. Dříve v hale sídlilo Ústřední skladiště Ministerstva pošt a telegrafů a v poválečné éře i továrna na výrobu vozů Praga. Prozkoumat bude možné i stadion Strahov či KD Crystal v České Lípě. Všechny procházky a výpravy jsou zdarma.
Dnešní Kolbenova ulice je synonymem areálu továrních budov, který se rozprostírá po obou stranách ulice.
Den architektury zahájí ve čtvrtek 1. října přednáška nizozemské architektky Caroline Bos v kině Světozor. Spoluzakladatelka studia UNStudia, které mimo jiné realizovalo Erasmův most v Rotterdamu, Möbiův dům nebo Muzeum Mercedes Benz, přijíždí na pozvání občanského sdružení KRUH v rámci série přednášek z cyklu Architektky.
>> Chcete balíček občanského sdružení KRUH, který obsahuje sborník textů Švýcarsko-české inspirace a dvě vstupenky na film do Světozoru? Pošlete nám na email soutez@materialtimes.com tip na zajímavý interiér, který byste na Den Architektury rádi viděli v rubrice OBRAZEM.
Připravila: Tereza Lišková, foto: KRUH, Den architektury
Aktuálně
►UMPRUM a Clay House na Milano Design Week 2025
► Komentovaná prohlídka výstavy Far from Nowhere
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
19. 3. 05:03
Čeština je velmi bohatý jazyk a nechápu, proč si musíme pomáhat cizími ...
václav - Recenze výstavy SHOTBY.US: Space of Desire v Kunsthalle Praha
9. 3. 20:19
Děkuji za zajímavý příspěvek. Aktuálně začíná v tuzemsku další INDUSTRY 5.0 projekt ...
Michael Rada - ČESKÁ OVČÍ VLNA: Z CENNÉHO MATERIÁLU NECHTĚNÝ ODPAD?
4. 2. 11:29
Děkujeme za komentář. Bohužel nelze nesouhlasit. Snad je změna možná...
Redakce - Materiály, které mění architekturu