CZ / ENG

► České studio Balance is Motion v New Yorku

Oceňované designové studio bude na výstavě Eco Solidarity reprezentovat Česko se svým novým produktem.

Balance is Motion, české studio zaměřující se na environmentální design, ve spolupráci s Prusa Lab, prezentuje svůj nový modulární systém Ruderal na newyorském veletrhu Wanted Design. Systém byl původně navržen za účelem vytvoření důstojných podmínek pro život v azylových a uprchlických centrech.

Modulární jednotky Ruderal jsou vytvořeny 3D tiskem z recyklovaného polymeru od Prusa Lab. Umožňují jednoduché přeskládání, údržbu i recyklaci a zastanou tak nejrůznější funkce – od sezení po členění prostoru. Uživatelé o finální podobě produktu mohou rozhodovat sami podle momentálních potřeb a jednotlivé díly kombinovat během denního provozu.

„Naším cílem v projektu Ruderal je změnit roli uživatele produktu na spolutvůrce tak, aby si mohl výslednou podobu přizpůsobit podle své aktuální potřeby. Přejeme si umožnit lidem, kteří mnohdy přišli o všechno, aktivně se podílet na utváření a kultivaci svého prostředí,” vysvětluje Eliška Novák Knotková, CEO a zakladatelka Balance is Motion. Tento interaktivní rozměr produktu studio brzy otestuje ve spolupráci s brněnskou organizací Vesna, která se stará o lidi v nouzi.

Systém Ruderal se kromě neziskového sektoru uplatní i v komerčních projektech. Jeho hravá estetika najde využití v podobě předělovacích panelů, lavic nebo třeba jako stojan na whiteboard v kancelářích nebo v coworkingových a veřejných prostorách. Ruderal je vhodný také jako systém pro vybavení dočasných interiérů například na veletrzích a eventech.

Balance is Motion vyvinulo společně s Prusa Lab lehký 3D model ze stoprocentně recyklovaného materiálu Prusament z PETG, se kterým projekt představí na výstavě Eco Solidarity v New Yorku. Přehlídky se účastní ve společnosti devíti dalších evropských designérů. "O materiálech jako Polymix nebo Prusament PETG máme v knihovně materiálů matériO velký přehled. Jejich největší výhodou je odpad jako vstupní surovina výroby, kdy pro své produkty nepotřebuje firma získávat nové suroviny,“ říká produktový designér Huy Pham. „Využívá svůj vlastní odpad, dokáže ho ve velmi čistém stavu zachytit a bez problémů využít. Velkým otazníkem je v současné době ovšem následná recyklace, kdy pro většinu těchto materiálů neexistují dostatečné technologie nebo poptávka, aby se recyklace finančně vyplatila. To se může ale v budoucnosti změnit,“ dodává.

Výstava se koná od 21.5. do 23.5. 2023 v Javits Center.



© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.