► Černického Divoký sny a večerní koncert Smutečního Tria v Rudolfinu
Divoký galerijní zážitek, včetně večírku na obřím skejtu, hledejte v Rudolfinu na Alšově nábřeží. Jiří Černický, laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého, tu vypůjčením postupů z různých oborů poukazuje na současné problémy. Jeho tvůrčí proces je spojený se shromažďování materiálů z různých míst. Ty poté pečlivě přetváří a přeskupuje do nevšedních tvarů a struktur.
Výstava, za níž stojí kurátor David Korecký, je pojata jako rozsáhlý multimediální projekt. K vidění je v galerii a přilehlých venkovních prostorách. Ke slovu se dostávají všechny typy médií, se kterými Černický doposud pracoval. Performance, videoart, venkovní instalace, sochy nebo kresby. Právě kreseb vzniklých během posledních pětadvaceti let tu najdete pět desítek. Zobrazují témata utopie i excentrické architektonické vize. Více než polovina vystavovaných objektů byla vytvořena speciálně pro tuto výstavu.
Kolemjdoucí láká do galerie pec na chleba vytvořená ze sochy Stalina. Černický v ní pekl chléb během slavnostního otevření výstavy.
Svérázný je i doprovodný program. Ve středu 10. února v 19.00 zahraje Smuteční Trio ve složení: Jiří Černický, Petr Nikl a Marie Ladrová. Hudebníci vystoupí na obrovském skejtu umístěném ve dvoraně Rudolfina. Na jejich koncert naváže DJ Babe LN. Kdo přijde na koncert, může navštívit výstavu za zlevněné vstupné 70 Kč. Výstava je pro tento den otevřena až do 21.00.
V podvečer 11. února promluví v rámci pravidelných setkáních v místní studovně Marek Meduna, výtvarný umělec a člen umělecké skupiny Rafani. Na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze zastává v Ateliéru malby, který vede právě Černický, roli asistenta. Marek Meduna okomentuje dlouholetou spolupráci s Jiřím Černickým. Vstupné činí 70 Kč. Vlastního studia chtivým návštěvníkům jsou k dispozici i katalogy, odborné publikace a monografie.
Výstava je k vidění v Galerii Rudolfinum do 10. dubna 2016. Otevřeno je každý den kromě pondělí. Plné vstupné činí 120 Kč, snížené 70 Kč.
Text: Lucie Dudová, Tereza Lišková, zdroj foto: Galerie Rudolfinum
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?