► Celosvětový den použitelnosti v Praze nese téma udržitelnosti a cirkulární ekonomiky
V pražském Kampusu Hybernská se 28. listopadu bude konat již čtrnáctý český World Usability Day. Cílí tradičně především na designéry a výzkumníky, kterým letos nabízí bližší pohled na témata udržitelnosti a oběhového hospodářství.
Kampus Hybernská nabízí doprovodný program v Cirkulární dílně a Knihovně věcí (Foto: archiv Cirkulární dílny)
Připravila: Barbora Vrablíková
Designéři navrhují produkty a služby, které využíváme každý den. Použitelnost pro uživatele je pro ně klíčovým tématem. Jejich zájem ale nekončí jen u jejich produktů a služeb – designéři chtějí, aby snadno použitelné bylo vše kolem nás. Proto vznikl Celosvětový den použitelnosti, v jehož rámci se po celém světě pořádají události, které toto téma z různých úhlů pojednávají.
Český World Usability Day bude letos zaměřen na udržitelnost a cirkulární ekonomiku. Designéři se svými návrhy stojí na počátku celého řetězce vývoje, výroby, používání a likvidace produktu či služby. Mohou tedy od začátku návrh koncipovat tak, aby výsledný produkt byl nejen použitelný, ale také udržitelný. V rámci dne použitelnosti mají organizátoři připraveny přednášky i praktické workshopy, prostřednictvím kterých designérům nabídnou nové úhly pohledu na jejich práci.
Úvodní seznámení s problematikou cirkulární ekonomiky zajistí Soňa Jonášová z Institutu cirkulární ekonomiky, Lukáš Pilka z Blueghost později vysvětlí, jak v organizacích nastavovat udržitelné cíle. Vlaďka Matušková z Nafigate pak nakonec předvede, jak se do cirkulární ekonomiky zapojila jejich firma, která z použitého fritovacího oleje vyrábí biologicky rozložitelné polymery.
Odpolední blok bude věnován workshopům. Spolu s Cyrilem Klepkem z Direct People a Cyrkl.cz si účastníci vyzkoušejí, jak upravit projekt tak, aby byl udržitelný. Workshop Jany a Romana Hřebeckých z Pábení dá designérům řadu tipů a návod k tomu, jak vést organizaci k udržitelnosti. Matěj Chytil, Nadya Tsech a Adam Fendrych z re-use centra pražského magistrátu je pak mohou inspirovat ke způsobům opětovného využití věcí, které jiní vyhodí jako odpad.
V rámci doprovodného programu bude možné navštívit Knihovnu věcí a Cirkulární dílnu v Kampusu Hybernská nebo si prohlédnout skleněné výrobky českého designového studia Penocze. Knihovna materiálů matériO Prague nabídne k seznámení vybrané vzorky inovativních materiálů a bude prodávat i tištěná čísla Material Times, protentokrát také v akčním balíčku.
World Usability Day se v Česku pořádá už od roku 2005 Asociace UX. Podrobnosti k programu, aktuální informace a vstupenky najdete na webu wud.cz.
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU