► Bienále experimentální architektury: Zaha Hadid Architects i experimentální pavilón z celulózy
Výstava Zaha Hadid Architects – Unbuilt představuje výběr nerealizovaných návrhů známého atelieru. „Jde o koncepty vycházející z inovací a výzkumu, jenž je základem architektonické práce, kterou se v současnosti zabýváme,“ zvou Zaha Hadid Architects na Londýnské uvedení výstavy, které proběhlo v květnu. „ZHA - Unbuilt“ bude v Praze zahájena 7. září jako součást již třetího ročníku Bienale experimentální architektury, které pořádá Galerie Jaroslava Fragnera.
Museum umění 20. století, Berlín. (Foto: ZHA)
Výstava a mezinárodní sympozium věnované experimentální architektuře a současným technologiím v navrhování je první a jediná platforma nejaktuálnějších trendů, výzkumu a setkání celosvětově uznávaných odborníků v České republice. Součástí letošního programu je také výstava Akademické platformy výpočetního navrhování v Galerii UM. Výstava končí 7. října. Očekávané mezinárodní symposium proběhne 26. října v kině Světozor. Na symposiu vystoupí například principál Zaha Hadid Architects Patrik Schumacher, Ben van Berkel, Wolf D. Prix, Filippo Gilardi, Preston Scott Cohen či Kristina Schinegger.
Rakouští architekti Kristina Schinegger a Stefan Rutzinger ze studia SOMA postaví spolu se svými studenty z univerzity v Innsbrucku na Malostranském náměstí v druhé polovině října experimentální pavilon z celulózy. Modifikovaná celulóza předvede návštěvníkům možnosti materiálu použitého na různých částech konstrukce. Pavilon navržený pro Malostranské náměstí se zároveň tři večery promění v letní minikino, pro které režisérka a kurátorka Národního filmového archivu Johana Švarcová připravila tři bloky krátkých studentských filmů z katedry kamery FAMU. Filmy se věnují architektuře a prostoru. Projekce se uskuteční v pondělí 16. října, následně v úterky 17. a 24. října, pokaždé od se začíná v 19.00.
V návaznosti na minulý ročník bienále budou jsou na programu i pozoruhodné workshopy. Martin Gsandtner, Ondřej Pokoj si zvolili téma HACKING PAPER, pracovat se bude od 5. do 7. října. Na konci října, 23. – 25. 10., dojde na META MATTER, se kterou se popasuje Jakub Klaška a Igor Pantić. Workshopy jsou zacíleny především na studenty architektury, designu, otevřeny jsou i pro širší odbornou veřejnost.
-kz, tl- • podrobnější info o programu naleznete zde •
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU