► Architektonické experimenty a vztahy v architektuře. V Praze svou tvorbu představí ateliéry Nu a XDGA
Spolek Kruh uvede 6. června 2019 od 19.30 v CAMPu – IPR Praha poslední z přednášek věnovaných belgické architektuře. Cyklus Belgická inspirace uzavře přednáška dvou předních architektonických center sídlících v Belgii – ateliéru Nu architectuuratelier a ateliéru XDGA. Studia se tentokrát zaměří na experimentování a všemožné vztahy a kontexty v architektuře.
Province Headquarters, úřední budova v Antverpách, podle XDGA
První ateliér XDGA patří mezi jedny z nejprestižnějších, jeho zakladatelem je architekt Xaveer De Geyler. Své studio založil po působení v architektonické kanceláři OMA jednoho z nejvýznamnějších architektů současnosti Rema Koolhaase. Ve studiu XDGA dnes pracuje okolo padesáti architektů, kteří působí po celém světě. Jejich projekty získaly řadu nominací, včetně pěti nominací na cenu Mies van der Rohe. Umístěny byly také v monografii El Croquis.
Xaveer de Geyler bude v rámci své přednášky s názvem Dát prostor životu pojednávat zejména o důležitosti kontextu v architektuře, a to hlavně z pohledu kulturního, sociálního a ekonomického. Podle něho přináší pečlivá analýza kontextu nové a dobré otázky a otevírá dosud neprozkoumaná témata, která mohou odhalit skryté příležitosti či spojit neslučitelné. Mezi nejslavnější Geylerovy stavby se řadí Fakulta ekonomie a univerzitní kampus v Gentu či Evropské kolegium v Bruggách.
Rekonstrukce domu Bomastraat v Gentu v podle NU architectuuaratelier (foto: Stijn Bollaert)
V druhé půlce večera se publiku představí ateliér Nu architectuuaratelier, sídlící v Gentu. Mezi jeho tři zakladatele patří Armand Eeckels, Halewijn Lievens a Arunas Arlauskaus. Studio, které vytvořili, se soustředí obzvláště na experimentální architekturu. Hraje si například s neformálním přístupem k bydlení – přestavuje industriální budovy v bytové jednotky či domy a snaží se je přizpůsobit individuálním potřebám jejich budoucích uživatelů. Kancelář Nu archutectuuatalier byla taktéž nominováno na cenu Mies van der Rohe, ale i na Belgickou cenu za architekturu, a to díky svému projektu C-mine Expeditie. Šlo o rekonstrukci starého důlního komplexu, který dnes díky návrhům ateliéru funguje jako kulturní a zábavně-vzdělávací park pro děti i dospělé, kde probíhají časté umělecké performance či výstavy.
Vstupenky na červnovou přednášku je možné koupit přes server GoOut. Cena lístku je 100/120 Kč. Přednáška se koná v angličtině a bude tlumočena do češtiny.
Text: Klára Jiránková, foto: archiv KRUH
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU