► Architektky Jensen a Wilczek promluví 4. 6. v Praze o domech ze železa i o šindelové střeše
Na začátku června se v Praze díky sérii přednášek Architekty, kterou organizuje sdružení Kruh, představí další dvě významné ženy světové architektury. Z Dánska přijede Kristine Jensen, zakladatelka a kreativní ředitelka kanceláře pohybující se na pomezí architektury a krajinářství. Z Polska se k ní přidá Iwona Wilczek, která přiblíží svou práci a roli v ateliéru db2 architekci. „Povolání architektky mi umožňuje proměňovat myšlenky ve hmotné, skutečné objekty. Každá návštěva staveb mi pak připomíná dobrá rozhodnutí učiněná během procesu navrhování,“ říká Wilczek.
Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 4. června od 19.30 ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci. Vstup bude zdarma. Tato přednáška zakončí jarní část cyklu Architektky, další budou následovat na podzim, kdy do Prahy zavítá například Caroline Bos z holandského UNStudia či Dorte Maldrup Poulsen z dánského studia Dorte Mandrup Arkitekter.
Iwona Wilczek a Kristine Jensen (zdroj: konkurskludi.pl,chartprague.com)
Kristine Jensen: Na stavbě i mimo ni
Kristine Jensen ze studia Arkitekt Kristine Jensens Tegnestue bude v Praze hovořit především o krajině a proměnách města. Přístav, památkově chráněné území, hřbitov či návrh nového městského prostoru – všechny uvedené příklady jsou výrazem promyšleného přístupu k přírodě a krajině v rámci sociálních struktur moderního města. Jaký je původní význam těchto míst? Co mají společného? Jak je může do budoucna proměnit krajinářská architektura? Městské prostory jsou pro Jensen místem setkávání. Zmíněné čtyři stavby městských prostorů zahrnují jak nová sídla, tak přeměny těch existujících. Společným cílem je proměna prostor v hodnoty vztahující se k lidem a místům, kde ožívá kultura.
Nejvíce ocenění získala Jensen za Nicolai Kulturcenter v centru dánského města Kolding. Jde o areál pěti bývalých školních budov, které uzavírají společné nádvoří o délce 100 metrů. Každá budova reprezentuje určité období z dánské historie školství od první z roku 1856 až po poslední otevřenou v roce 1909 a všechny mají vlastní identitu. Budovy již delší dobu nesloužily svým účelům, nicméně dvě z nich byly zapsány jako kulturní dědictví. V roce 2002 město Kolding jako investor vyhlásilo soutěž na konverzi a rozšíření komplexu na nové budoucí kulturní centrum města. Muselo zde dojít k propojení všech historických budov rozdílných jak materiálově, tak stavebně, a to za použití nového sjednocujícího materiálu – zkorodovaného železa –, který se tak stal přírůstkem každé ze stávajících staveb. Stěny z mohutných cortenových desek nyní vytvářejí pocit jednoty. Některé povrchy byly úplně nahrazeny, jiné ponechány v původním stavu a dalším byly čitelně přidány nové části. Povrch dvora zůstal asfaltový, ale je oživen jasně bílými plastovými kruhy, které vytvářejí vazby mezi jednotlivými domy.
Nicolai Kulturcenter v centru dánského města Kolding (zdroj: Kristine Jensen Architekti)
Iwona Wilczek: Sny a realita
Iwona Wilczek je spoluzakladatelkou malého studia db2 sídlícího v na jihu Polska v městečku Opole. Bude hovořit o týmové práci ve studiu, o nekonečných diskusích a o tom, co ve studiu vytvořili a jaké mají plány. Také promluví o svém postavení architektky-ženy, o lidech, s nimiž spolupracuje, a o tom, co je v jejím povolání nejdůležitější.
Mezi její nejznámější realizace patří administrativní a vstupní budova Muzea opolské vsi, kterou Wilczek navrhla společně s Mariuszem Tenczyńskim. Na stavbě se využívá tradičních materiálů, které souznějí s okolím skanzenem. Polským architektům se podařilo zasaditsoučasnou architekturu do tradičního prostředí venkova. Realizace získala Cenu Spolku polských architektů (SARP) za nejlepší zrealizovanou stavbu roku 2008 a v roce 2009 byla navržena na Cenu Miese van der Rohe.
Muzeum lidové architektury v Horním Slezsku (Opole Open Air Museum) – Iwona Wilczek & Mariusz Tenczyński (zdroj: db2 architekci)
Občanské sdružení KRUH již 15 let pořádá veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Cílem přednášek a diskusí je zprostředkovat široké veřejnosti dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě. Od roku 2011 pořádá KRUH celorepublikový festival Den architektury.
Připravila: Kateřina Hendrychová
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU