► Analogická architektura a současné krásné metro – svou práci ukáže polský architekt Piotr Śmierzewski a maďarské studio Sporaarchitecs
Ve čtvrtek 7. prosince 2017 v pražském centru CAMP promluví Ádám Hatvani a Tibor Dékány ze studia Sporaarchitecs. Jméno tohoto maďarského studia vstoupilo ve známost díky výraznému projektu nových stanic metra v Budapešti. Druhou přednášku povede Piotr Śmierzewski ze studia ANALOG, jeho tématem je souladný vztahu staveb a okolí.
Na výstavbu nové trasy budapešťského metra se čekalo desítky let, je lemovaná stavebními průtahy i korupční skandály. Nová trasa M4 byla dokončena v roce 2014. Na její podobě se výrazně podílelo právě studio Sporaarchitecs. Pro mnohé dnes představuje současnou architekturu, jež stojí nejen na funkčnosti, ale i osobitosti. Jejím ústředním prvkem je beton.
„Architektům se zde podařilo vytvořit příjemný veřejný prostor s jasnou identitou. Tímto přístupem bychom se měli inspirovat i v Praze. Věříme, že přednáška bude motivací i inspirací pro české architekty při tvorbě důležitých veřejných prostor jako například zastávek budoucí trasy D nebo nových zastávek tramvají, autobusů či vlaků. Bohužel v Praze dosud zrealizované příklady jsou spíše exhibicionismem než ukázkou současného řešení,“ dodává architektka Marcela Steinbachová, zakladatelka KRUHu.
„Piotr Śmierzewski je spoluautorem jedinečné knihovny, ale katovický projekt není jediný svého druhu. V posledních letech vznikla v polských městech celá řada staveb, které na jedné straně slouží místním lidem jako knihovny, muzea či filharmonie, ale mají navíc i vysoké architektonické kvality, které potvrzuje i řada mezinárodních ocenění, v čele s tím nejprestižnějším – cenou Miese van der Rohe pro Filharmonii ve Štětíně,“ komentuje návštěvu architekta ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj.
Druhým přednášejícím je Piotr Śmierzewski z polského studia ANALOG. Ten představí své zásadní projekty a zdůrazní význam a důležitost výzkumu v architektuře. Analogická architektura vychází z lokálního kontextu a snaží se propojit staré a nové. Architektura by podle této teorie měla být v souladu se svým okolím, bez vnějších efektů, z běžných materiálů.
Vstup je zdarma. Přednášky budou tlumočeny do češtiny. V rámci cyklu Jiná perspektiva je organizuje spolek KRUH. Organizátoři doporučují rezervaci místa.
Text: Tereza Lišková, foto: archiv KRUH
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU