CZ / ENG

► 84 % Čechů nedokáže jmenovat ani jednoho žijícího výtvarného umělce

Průzkum o vztahu Čechů k výtvarnému umění, který si nechal zpracovat projekt 100ks.cz, ukázal, že 84 % lidí nedokáže jmenovat ani jednoho žijícího českého výtvarného umělce. Nějaký druh originálního obrazu má však doma čtvrtina, převažují lidé s vysokoškolským vzděláním. Potvrzuje se tak, že výtvarné umění na rozdíl od jiných oblastí kultury většinu obyvatel příliš nezajímá.

Online průzkum s 1000 respondenty o vztahu Čechů k výtvarnému umění zpracovala výzkumná agentura Behavio. Průzkum se věnoval i tomu, co lidé mají doma na stěnách a kde případně k umění přišli.

Výtvarné umění jako dar

Z výzkumu jednoznačně vyšlo, že lidé nejčastěji dostávají umění darem, což uvedlo 54 % z těch, kteří doma nějaké umělecké dílo mají. Dalších 38 % si je koupilo, 33 % uvedlo, že umělecká díla podědili. „Zajímavé je, že to, zda lidé vlastní originál obrazu, nijak výrazně nesouvisí s tím, do jaké příjmové skupiny se řadí”, komentuje výsledky zadavatel průzkumu Jakub Svoboda. 24 % z těch, kteří vlastní nějaký druh originálního díla, patří do nízkopříjmové skupiny, 30 % do skupiny se středním příjmem a 25 % do vyšší příjmové skupiny.

„Naopak nepřekvapivé bylo, že mezi vlastníky uměleckého díla převažovali lidé s dosaženým vysokoškolským vzdělání (37 %), následovali lidé s maturitou (28 %) a těch, kdo nemají maturitu, bylo 19 %,” uvádí Jakub Svoboda.

Nejčastější suma, kterou jsou lidé za originální umění ochotni zaplatit, je v rozmezí 1001–3000 Kč, více než 5000 Kč by bylo za umění ochotno utratit pouze 10 % respondentů.

Známí umělci?

Znají Češi žijící výtvarné umělce? 84 % respondentů si nedokázalo vzpomenout ani na jedno jméno. Zbylých 16 % pak nejčastěji jmenovalo výtvarníky v tomto pořadí: David Černý, Jan Saudek, Kristian Kodet, František Ringo Čech, Krištof Kintera, Milan Knížák, František Skála, Pasta Oner a Léna Brauner, která se ve výčtu objevila jako jediná žena.

„Pouze 16 % respondentů je schopno vyjmenovat alespoň jednoho žijícího českého umělce, a navíc se většinou střídala pouze jediná dvě jména – Jan Saudek a David Černý. Ukazuje se, že současné české umění je stále až příliš uzavřené a hodně nepřístupné. To se chceme pokusit alespoň trochu změnit,” říká zadavatel průzkumu a zakladatel projektu 100ks Jakub Svoboda.

Nepřehlednost a uzavřenost českého trhu s uměním se Jakub Svoboda rozhodl vyřešit založením platformy 100ks.cz, která nabízí současné české umění vybrané odbornými kurátory v dostupné podobě uměleckých tisků, kterých vždy vzniká pouze 100 kusů. Všechny jsou očíslované a podepsané autory, jejich hodnota bývá často až dvacetkrát nižší než originálů, nejlevnější stojí 2820 Kč.



© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.