Všímáme si
Jednoduchý trik promění lignin z odpadu na cennou surovinu
Komplikované řetězce molekul ligninu se při výrobě biopaliva ze dřeva a biomasy obvykle vyhazují jako odpad. Chemici Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne (EPFL) teď ale zjistili, že přidání jediné chemikálie – formaldehydu, udělá z ligninu cenný zdroj.
Lignin je ohromně komplexní biopolymer, který zpevňuje rostlinné buňky. Ve skutečnosti tvoří asi třetinu rostlinné biomasy a molekuly ligninu ještě navíc v sobě mají asi o 30 procent vyšší hustotu energie proti cukrům, které v dnešní době využíváme pro výrobu biopaliva. Problém je v tom, že lignin není snadné extrahovat a dále zpracovat. V mnoha případech dojde k rozpadu ligninu takovým způsobem, že vzniklé látky pak nelze dále smysluplně využít. Teď se to ale možná změní.
Jeremy Luterbacher a jeho mezinárodní tým objevili jednoduchý trik, který vrací podstatnou část ligninu z rostlinné biomasy zpátky do hry. Luterbacher a spol. zjistili, že formaldehyd stabilizuje řetězce ligninu a zabraňuje jejich nežádoucí degradaci. Tímto způsobem lze dosáhnout vysoké výtěžnost molekul, které pak lze používat jako náhradu za chemikálie z ropy. Formaldehyd je přitom jednou z nejběžnějších látek využívaných chemickým průmyslem a jeho výroba není složitá ani drahá.
Podle Luterbachera, který se v roce 2014 proslavil bezpečnou a levnou metodou extrakce cukrů z rostlin, lze tímto způsobem využít podstatnou část ligninu z biomasy. Chemické reakce prý nejsou nijak zvlášť komplikované. Luterbacher a jeho spolupracovníci teď shánějí investory, s jejichž pomocí by postavili pilotní továrnu pro zpracování ligninu tímto způsobem. Na trhu je teď podle Luterbachera pro podobné technologie komplikovaná situace kvůli rozkolísaným politikům i cenám energie. Investoři se prý zatím zdráhají vstoupit na tak nejistý trh, kde by měli konkurovat zavedeným fosilním palivům.
Text: Stanislav Mihulka, převzato se svolením z portálu Gate2biotech
16. 12. 2016 Zdroj úvodní foto: sappi.com, newenergyandfuel.com
Aktuálně
► Mimořádná výzva k Frankfurtskému knižnímu veletrhu 2026
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
4. 2. 11:29
Děkujeme za komentář. Bohužel nelze nesouhlasit. Snad je změna možná...
Redakce - Materiály, které mění architekturu
2. 2. 11:40
Děkuji za další zajímavý článek. Jak je naznačeno, materiálů je podstatně více a je ...
Michael Rada - Materiály, které mění architekturu
7. 1. 12:03
Děkuji za milou reakci!
Valérie - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ