CZ / ENG

Všímáme si

Ananasová textilie přinese alternativu kůže i výdělek 

Rodina textilií vyráběných z rostlinných vláken získává dalšího člena. Netkaná textilie Pinatex se vyrábí z ananasových listů, které na plantážích zůstávají opomenuty jako vedlejší, téměř odpadní produkt. Náklady na pěstování materiálu jsou téměř nulové, textilie je tedy relativně levná a významná část peněz přijde místním pěstitelům, kteří vlákna zpracovávají. Látku lze využít na výrobu bot, oděvů i čalounění, což dokazují i prototypy od známých návrhářů a značek.

Ananasová textilie přinese alternativu kůže i výdělek 

Pěstování ananasů přináší obživu mnoha Filipíncům. (foto: Trey Ratcliff, Flickr)

Využít vlákna z listů ananasu napadlo Carmen Hijosa, která vedla v Irsku vlastní firmu na zpracování kůže. V rámci oboru se vydala se na obhlídku na Filipíny, kde úplně změnila směr. „Zpracování kůže je proces velmi náročný na energii a znečištění. Přemýšlela jsem o materiálu, který kůži nahradí, ale může se vyrábět udržitelně a s pozitivním dopadem na lidskou pracovní sílu i životní prostředí,“ říká Carmen. Na Filipínách si všimla potenciálu ananasových listů, které zbydou jako vedlejší produkt po sklizni ovoce. Začala s průzkumem a ke kůži už se nevrátila.

Základy zpracování ananasových listů získala Carmen Hijosa od místních lidí, kteří jsou zvyklí využívat přírodniny kolem sebe odpradávna. Od jejich zkušenosti k Pinatexu vedla dlouhá cesta. Velkou část vývoje provedla Carmen na doktorském studiu textilního oboru na Royal College of Art v Londýně. Výzkum povrchových úprav proběhl také ve Španělsku. Výsledkem je nejen materiál jako takový, ale i patentovaná technologie výroby, která přinese nové zdroje příjmu pro zemědělce v rozvojových zemích.

"Před pěti lety neměla Roayla College of Art v oblasti udržitelnosti žádný nosný program. Nyní máme celou katedru." (foto: crane.tv)

Pinatex je netkaná textilie, může se vyrábět ve velkých rolích, v různých tloušťkách a povrchových úpravách. Snadno se barví, je lehká, měkká, prodyšná a tvárná. K výrobě vlákna není třeba další voda, hnojiva nebo pesticidy – Pinatex využívá již exitující odpad, takže náklady na výrobu jsou udržitelně nízké. Listy se po sklizni odkorní, vzniknou vlákna a biomasa, jíž se můžou hnojit ananasové plantáže. Odkorněná vlákna projdou procesem, ve kterém se zbaví gumy, a z rozmělněného materiálu se vyrábí netkaná textilie.

V roce 2014 vznikla firma Ananas Anam, která textilii dále vyvíjí a produkuje. V prosinci téhož roku uspořádala výstavu v Royal College of Art, kde představila Pinatex v praxi. Prototypy bot vyrobených z ananasové textilie vyrobily značky Puma a Camper, k vidění bylo sedátko Pouffe od John Jenkins Design čalouněné ananasovou textilií, sedadlo do auta od Auto Interior London nebo kabelky a klobouky od různých designérů.

Prototyp tašky z textilie Pinatex podle návrhu londýnského studia SmithMatthias (foto: smithmatthias.com)

Podobnými možnostmi se zabývají i designéři z Willem de Kooning Academie v Rotterdamu. Odpad z místních zeleninových a ovocných trhů se denně vyšplhá až na 3500 kg. Co s nimi? Jednou z kuchařských technik je rozmačkat a uvařit ovoce nebo zeleninu a pak směs usušit. Vzniknou kousky tuhého materiálu, který se žvýká nebo cucá jako pochutina. Ve větším měřítku vznikne materiál podobný kůži, jehož využití se právě testuje.
V přírodě neexistuje odpad ve smyslu nepoužitelné hmoty. Ovocná kůže, Pinatex a další nápady dokazují, že bezodpadový princip může fungovat i při zapojení člověka do celého procesu.

Text: Kateřina Zvelebilová

 

8. 7. 2015

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM
Pinatex Janka 10.1.2019 14:31
Re: Pinatex redakce 11.1.2019 08:26
Re: Re: Pinatex Janka 11.1.2019 09:32
Materiál v kuse Eva 27.7.2017 15:39
Re: Materiál v kuse redakce 31.7.2017 13:01

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.