CZ / ENG

Všímáme si

Ruční výšivka a historické raznice z Muzea tisku zdobí současnou lněnou módu

Kolekce IKONY kombinuje lněný textil, ruční výšivku a experimentální potisk historickými štočkovými raznicemi. Záměr byl jednoduchý – propojit vášeň a schopnosti několika tvůrců a uvést historické řemeslo do současného kontextu. Limitovanou sérii představí autorky Tereza Hošková a Adéla Lipár Kudrnová na letošním Designbloku.

Ruční výšivka a historické raznice z Muzea tisku zdobí současnou lněnou módu

Text: Barbora Čápová • Foto: Adéla Lipár Kudrnová


Na počátku stála myšlenka propojit lněné oděvy autorky Terezy Hoškové, které šije pod značkou Julie, a ruční výšivku Adély Lipár Kudrnové. Možnost využití historických štočkových raznic k potisku vyvstala až v průběhu tvorby – nakonec se ovšem ukázala jako stěžejní element propojující látku s výšivkou.

Základ kolekce stojí na kvalitní lněné látce. Len je ekologicky nenáročný na pěstování i zpracování, látka z něj leccos vydrží a jen tak se neobnosí. Přestože obliba lnu u zákazníků i návrhářů stoupá a Čechy disponují ideálními pěstitelskými podmínkami, zdejší produkce zůstává velmi nízká. Ani Tereza Hošková nenašla lokálního dodavatele lněné látky v dostatečné kvalitě. Na doporučení libereckých krejčových tak kupuje materiál v polské továrně, kde sehnala látku s certifikací OekoTex 1 vhodnou i pro novorozence.

Tiskařské raznice se dříve užívaly převážně v knihařství. Z písmen a liter se sázel text a obrazové štočky sloužily jako doprovodné ilustrace. Motivy kovových a dřevěných raznic se pohybují od předmětů denního užití přes zvířata a abstraktní geometrické tvary až k náboženské symbolice.


Tisk na látku pomocí raznic původně určených na papír s sebou přineslo mnohé technologické výzvy. Jako největší problém se ukázala správná volba barev, které by umožnily detailní a precizní tisk a zároveň vydržely opakované praní. „Výběru vhodných barev předcházelo několikatýdenní testování, kdy jsem spolu s Janem Gloserem, kurátorem Muzea tisku, sehnala všechny možné existující barvy na textil. Vyzkoušeli jsme  10 barev na různé bázi, ale ani jedna nebyla ideální. Nakonec úplně nejlépe fungovaly klasické tiskařské barvy Pantone, které se běžně používají v tiskárnách na papír,“ vysvětluje Kudrnová. Tyto barvy však dlouho zasychají, takže se s látkou muselo pracovat již ve fázi střihů či design omezit na několik motivů. Jako barvy na papír také nejsou Pantone přizpůsobeny opakovanému praní na vysokou teplotu, při kterém se odstín barev postupně mění a zesvětluje. Prádlo je tak třeba prát na nízké teploty. Lehkou proměnlivost odstínů a malé tiskové chyby lze však v rámci limitované kolekce vnímat jako přirozený proces.

Samotná raznice představuje historicky i esteticky hodnotný předmět. Jan Gloser, kurátor Muzea tisku – Lorencovy patentní tiskárny, je vášnivým sběratelem starého tiskařského náčiní, k němuž raznice neodmyslitelně patří. Vykupuje vybavení již nefunkčních tiskáren a jeho sbírka se stále rozrůstá.

Natištěné motivy následně Adéla Lipár Kudrnová doplňuje autorskou výšivkou a subtilními zásahy do tištěných linií propojuje oddělené motivy do nových příběhů. Vyprávění hraje koneckonců velmi důležitou roli v celém projektu IKONY. Autorky nabízejí možnost navržení vlastního designu, čímž chtějí podpořit zákazníkův tvůrčí potenciál. „Chtěly bychom vytvářet modely podle nápadů a vzpomínek konkrétních zákazníků – aby si vymysleli kousek na základě svého příběhu, který si třeba chtějí pamatovat a nosit jej. Navíc myslím, že přičiněním majitele dostává oděv nový rozměr,“ vysvětluje Kudrnová. Kolekce IKONY vnímá řemeslné zpracování nejen jako kulturní tradici hodnou respektu. Užívá je především jako osvědčené techniky schopné obstát i v současném světě.


14. 10. 2019

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.