Všímáme si
Tvůrci moderních tapiserií z celého světa přijedou na Prague Patchwork meeting
Již podeváté budou mít zájemci o uměleckou textilní tvorbu příležitost zhlédnout na jednom místě v Praze více než sedm set kusů originálních autorských quiltů z celého světa. Prague Patchwork meeting je nejrozsáhlejší středoevropská přehlídka kombinovaných textilních technik. 10. až 12. dubna se na pěti tisících metrů se představí tři sta autorů, mnoho z nich s vlastní galerií. Výstavu ozdobných prošívaných přehozů, z nichž se některé věsí na stěnu podobně jako tapisérie, doplní kurzy pro amatéry i profesionály.
Hvězdami setkání jsou textilní umělci Brandon Mably a Kaffe Fassett, kteří jsou považováni za největší současnou návrhářskou špičku v oboru. Oba povedou dílny, Fassett vyučuje designu, tvorbě vzorů a barevných kombinací, Mably se věnuje barvám v pletařských technikách a jeho dílna bude prvním kurzem pletení v historii akce.
Kaffe Fassett vydává knihy s návrhy a návody na tvorbu quiltů, podobají se nám známé Burdě. (foto: Fassett)
Slovo quilt pochází z angličtiny a znamená prošívat. Quilt je prošívaný třívrstvý přehoz, skládá se ze spodní látky, výplně a vrchní ozdobné části, která je tvořena technikou patchwork – sešíváním kousků látek do vzorovaného celku. Vnitřní výplň je třeba udržet na místě, a tak se všechny tři vrstvy prošívají k sobě. První quilty pocházejí z orientu; rytíři křižáckých výprav je přinesli do Evropy, kde se technika díky studeným zimám rychle rozšířila. V 19. století rozvoj textilního průmyslu a zájem o ruční techniky upadal, zato osadníci na západě amerického kontinentu quilting naopak rozvíjeli. V drsných podmínkách skromných na materiály používaly ženy kousky obnošeného či zničeného prádla nebo třeba potisknuté pytle od mouky a kukuřice. Dodnes patří quilt ke kulturnímu bohatství amerického národa. Moderní quilty jsou nedílnou součástí soudobého moderního umění.
Pražská přehlídka se skutečně ponese v mezinárodních duchu. Zatímco obchodníci jsou převážně z České republiky, vystavovatelé umění přijedou z USA, Kanady, Izraele, Koreje, Japonska a z řady evropských zemí. K vidění bude výběr autorských prací na téma Imagine, Asociace uměleckého quiltu přiveze kolekci International Threads a kurátorka Goldenberg představí výběr prací evropsko-afghánské spolupráce na téma Z kuchyně. Přispět k propojení národů a kultur má i německý projekt s českou účastí zvaný Bílá stuha přátelství. Ta symbolicky prochází všemi čtyřiceti devíti quilty kolekce, která v rámci projektu vznikla. Sérii ČERVENÁ představí po francouzské premiéře česká autorka a ředitelka Prague Patchwork Meeting Jana Štěrbová.
Zlatá brána a Vlčí máky, ukázky z kolekce Červená, kterou vystaví ředitelka akce Jana Štěrbová (foto: J. Štěrbová)
Minulý ročník setkání Prague Patchwork meeting. (zdroj: Prague Patchwork Meeting)
Kromě výstavy a prodeje materiálů a pomůcek proběhnou na Prague Patchwork meeting zajímavé kurzy. Dílny pod vedením zahraničních lektorů trvají pár hodin, půl dne nebo i celý den. Účastníci se mohou inspirovat například kombinovanou technikou vyšívání do potisknutých vzorů, zvládnout obtíže při šití složitých křivek nebo se naučit vrstvit tkaniny či rychle šít jemné linie.
text: Kateřina Zvelebilová, úvodní foto: Brandon Mably a Kaffe Fassett, American Museum in Britain
24. 3. 2015
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
7. 1. 12:03
Děkuji za milou reakci!
Valérie - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
3. 1. 15:43
Moc děkuji, je to krásná ukázka toho, že změna není podmíněna dotacemi a penězi, ale že ...
Michael Rada - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ
20. 12. 15:39
Děkuji za rozhovor, TEXTILE MOUNTAIN i jeho zakladatelka jsou neuvěřitelné plní energie, že ...
Michael Rada - Textile Mountain zachraňuje látky od designérů stejně jako kvalitní metráž, jaká už se nevyrábí