Všímáme si
Textilie, které se hodí pro přežití
Do nadcházejících zimních plískanic je třeba se dobře vyzbrojit a oděv nám poskytuje mnoho příležitostí, jak svůj štít vůči vlivům okolního prostředí vylepšit. Možná i rozzářit. Podívejte se na aktuální výběr materiálů knihovny matériO, která nabízí pár tipů, jak na to.
Pohlcovač pachů
Karbonová látka, která umí pohltit značné množství pachů z plynů a kapalin a k tomu má i výborné antibakteriální vlastnosti se hodí skvěle pro výrobu nejrůznějších čistících filtrů, plynových masek a jiných ochranných prostředků, a nebo třeba na závěsy do kuřáckých salónků či prádlo s funkcí odor-control. Látka je pratelná a dostupná jako tkanina nebo pletenina.
Ani zima, ani horko
Tato speciální vlákna, tkaniny a pěny mají schopnost absorbovat, shromáždit a následně uvolnit přebytečné tělesné teplo. Jejich nositel se proto cítí přesně tak akorát, není mu ani horko, ani zima. K jejich výrobě je použito fázové přeměny materiálů (phase change materials – PCMs), technologie vyvinuté původně pro obleky astronautů.
Tkanina se světelným efektem
V interakci s LED bodovým osvětlením vytváří tato flexibilní technická látka úchvatné světelné struktury. Díky své poddajnosti je možné z ní vytvářet libovolné tvary a formy, což ji předurčuje hlavně k dekoračním účelům. Je voděodolná a odolává také UV paprskům, je proto vhodná nejen do interiéru, ale i k využití v exteriérovém prostředí.
Nezničitelné rifle
Tento vysoce odolný denim je vyráběn z vláken, která byla původně vyvinuta mimo textilní průmysl. V kombinaci s bavlnou a speciálním postupem tkaní však vznikl produkt, který je pro využití v oděvnictví přímo předurčen. Textilie je minimálně tak odolná, ne-li odolnější, než kůže a zároveň vypadá a je stejně prodyšná jako klasická riflovina. Proto najde uplatnění třeba při výrobě motorkářského oblečení. Je pratelná a barvitelná.
Nehořlavá čedičová textilie
Čedič je hojně se vyskytující hornina vyznačující se termickou odolností, pevností a trvanlivostí. Na jeho kvalitách staví textilie tkaná z čedičových vláken. Je dodávána v různých tloušťkách, gramážích a strukturách v závislosti na požadavcích koncového využití. Všechny formy ale vynikají skvělou pevností v tahu, odolností vůči elektromagnetickému záření a odolávají rozmezí teplot od -260 až do 982°C.
Doplňující informace o materiálech a jejich využití se můžete dozvědět v knihovně matériO.
text: Pavlína Jochcová, zdroj úvodní foto: mirror.co.uk, foto: databáze matériO
11. 9. 2014
Aktuálně
►Kryštof Mařatka: Nové světy klavíru
► Evy Eisler – Ochočené nekonečno
► Seminář matériO' Fokus: Trendy a šetrné materiály v praxi 28.11.
► Heimtextil 2025: Textil jako most mezi minulostí a udržitelnou budoucností
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
15. 11. 13:02
Dobrý den, děkuji za další zajímavý článek. Rád bych upřesnil, že v některých z ...
Michael Rada - Recyklovaná jízda: Skateboardy z leteckých součástek i rybářských sítí
18. 10. 16:13
Dobrý den, děkuji za zajímavý příspěvek. Je škoda že autoři nejnovějších publikací, ...
Michael Rada - Řemesla, 1. díl: Proč v Evropě mizejí umělecká řemesla a jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna?
20. 9. 14:38
Velice děkuj za "jiný" rozhovor, kromě lásky k materiálu z něj čiší LÁSKA k PRÁCI a ...
Michael Rada - EVA JANDÍKOVÁ: LNU KE LNU