CZ / ENG

Všímáme si

Konference Shift v Curychu přinese prolézání pralesem i debatu o odlehčování trupu Airbusu​

Biomimikry, obor, ve kterém se využívá přírodních jevů k zefektivnění a zlepšení tvorby, nezajímá pouze vědce a nadšence. Jde o respektovaný přístup k vytváření produktů, jenž se těší zájmu bohatých investorů. A právě ti se spolu s výzkumníky, inovátory a designéry sejdou na konferenci Shift, která se uskuteční 25. a 26. srpna v Curychu. Na akci se budou společně zabývat především možnostmi lehkých konstrukcí a materiálů, které mají uplatnění v průmyslu a architektuře.

Konference Shift v Curychu přinese prolézání pralesem i debatu o odlehčování trupu Airbusu​

Konference Shift se koná jednou za dva roky. Organizátoři navazují na minulé úspěšné setkání zaměřené na 3D tisk, kde během bohatého programu účastníci vyslechli příspěvky a navštívili curyšské zoo, kde i společně povečeřeli. I letos se mohou těšit na exotický oběd. „S architektem Yanivem Peerem ze studia Exploration Architecture, s kterým jsem se na minulé konferenci seznámil, jsem v kontaktu dodnes. Dokonce se nám společně podařilo dostat projekt Biomimetic Office Building mezi vybraná díla prezentovaná na loňském Bienále experimentální architektury v Praze,“ říká architekt a konzultant matériO Prague Jan Petrš, jenž se konference před dvěma lety účastnil.

Biomimetic Office Building je první kancelářskou budovou navrženou pomocí principů odpozorovaných v přírodě

Letos jsou na programu workshopy i seznamování. První den budou účastníci diskutovat v hotelu Sorrell, který se nachází nad městem nedaleko zoo. První den bude ve znamení dvou projektů. O Biomimetic Office Building tentokrát promluví Ralf Bellm. Lina Constantinovici představí projekt inovativní laboratoře pro technologie a udržitelnost v kalifornském Mountain View. Následovat budou skupinové diskuse v pracovních skupinách.

Druhý den se ponese ve stylu klasické konference, příspěvky se budou týkat využití lehkých konstrukcí v průmyslu a v architektuře. Závěrečná část programu se zaměří na financování přírodou inspirovaných aktivit.  To, že jde o perspektivní obor, dokládá i Bank of England, která zapojila takzvanou teorii hejn do svých algoritmů predikujících chování na finančním trhu.

„Příroda materiálem šetří a efektivně jej distribuuje. Inženýři a architekti hledají velice lehké materiály a konstrukce. Snižování hmotnosti konstrukcí může přinést úspory i šetrnější přístup k životnímu prostředí,“ říká Petrš, který se zabývá parametrickým navrhováním. „Námi vnímané složité přírodní struktury nejsou rostlé bezdůvodně, mají své opodstatnění. Jsou vytvořeny algoritmem, který se vyvíjí po miliony let. Tuhle ztrátu těžko doženeme. Ale budeme-li se jí snažit přiblížit, může nám to ušetřit plno materiálu práce a i financí.“ Jan Petrš se na konferenci chystá i letos: „Neváhejte dorazit do Curychu a zažít dva inspirující dny. Možná vaše ideje a názory nadchnou někoho, kdo vás podpoří či posune dál.“

Program konference najdete zde.

22. 7. 2016 Text: Tereza Lišková, úvodní ilustrační foto: oko čmeláka, Macroscopic Solutions, CC BY-NC 2.0, Flickr, 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.