Téma
Tvořit v souladu s přírodou: Ekologické alternativy pro umělce
Návrat k tradičním materiálům na přírodní bázi začal v posledních letech zajímat také mnohé výtvarné umělce. Oblíbené akrylové barvy jsou v podstatě plasty, oleje zas využívají toxická rozpouštědla. Alternativou mohou být třeba v historii velice rozšířené barvy na bázi mléčného kaseinu. Velkým trendem jsou přírodní pigmenty, které dodávají jedinečný vzhled například akvarelovým malbám. Nadšenci do umění a ekologie přicházejí ale i se zbrusu novými nápady – například jak pro tvorbu využít materiál, který by jinak zůstal pouhým odpadem. Příkladem mohou být tuhy využívající přírodní hnědé tóny kávové sedliny.
Autorka: Kateřina Hubertová • Foto: Grind Z
Skicujte kávovou tuhou
Možností zpracování kávového lógru je nespočet, jak již magazín Material Times popsal v článku o kávové sedlině. Na umělce přitom myslel projekt s názvem Grind Z, který vyrábí tuhy z recyklované kávové sedliny za použití vosku a lepidla. Tyto tuhy jsou vhodné pro skicování a kreslení. Obsahují zhruba pětinu kávy a nejsou v nich žádná další umělá barviva, díky čemuž si udržují příjemnou kávovou barvu, a dokonce i vůni. Částečky mleté kávy dodávají tahům jedinečnou texturu, vosk pomáhá udržovat jas a zabraňuje snadnému rozmazání. Tuhou o síle 5,6 milimetru lze pohodlně kreslit rukou, nebo ji vložit do verzatilky, ať už prodávané výrobcem, nebo jakékoli jiné, která je běžně k sehnání ve výtvarných potřebách.
Mléčné barvy pro kutily i umělce
Barvy na bázi mléčné bílkoviny kaseinu mají dlouhou tradici. Dnes se k nim vracejí jak umělci nebo zájemci o přírodní nátěry na dřevo. Právě těm jsou určené české ekologické barvy na dřevo značky Mlékovky, což jsou vodou ředitelné barvy s přírodními pigmenty. Mlékovky firma dodává v prášku, díky čemuž se výrazně prodlužuje jejich trvanlivost, která je oproti klasickým vysychajícím barvám téměř nekonečná. Kromě mléčné bílkoviny kaseinu obsahují také vápno, jíl, křídu a přírodní pigmenty.
Odstíny mléčných barev. Foto: FB Mlékovky
Kasein je nejdůležitější bílkovinnou složkou mléka. Barvy vyrobené na jeho základě se používají po tisíce let - byly nalezeny v egyptských pyramidách. V dalších staletích se složení mléčných barev upravovalo, protože se umělci snažili dosáhnout živějších a odolnějších barev. Barvami na základě mléčné bílkoviny malovali na dřevo, plátno, papír a nanášeli je také přímo na stěny. Současní umělci mohou využít připravená kaseinová pojiva, která je možné míchat s pigmenty různého původu pro dosažení požadované barvy.
Akryl bez plastu?
Běžné akrylové barvy jsou vyrobeny ze syntetické pryskyřice zvané akrylová polymerová emulze, což je v podstatě plast. Mnoho výtvarníků proto hledá alternativu, což není vždy snadné, nicméně už jim vycházejí vstříc i někteří výrobci. Příkladem takového přístupu je značka Natural Earth Paint, kterou v roce 2011 uvedla na trh umělkyně Leah Fanning. Na základě pryskyřice na rostlinné bázi, přírodních pigmentů a dalších biologických složek vytvořila barvu, která je podobně všestranná jako běžný akryl. Barva Acrylik je vodou ředitelná a lze ji smísit s běžnými akrylovými barvami. Malovat s ní můžete na plátno, papír, dřevo, látku, ale třeba i kameny či sklo. Rychle schne, je světlostálá a voděodolná.
Široké možnosti přírodních akvarelů
Mnohem blíže k přírodě mají obecně akvarelové barvy. Na rozdíl od barev akrylových v nich nejsou použity žádné polymery. Pojivem bývá arabská guma doplněná glycerinem a často také medem. Problematické mohou být ale pigmenty, které jsou u běžných komerčních barev často syntetické. Nicméně nabídka akvarelů na přírodní bázi je poměrně široká a zároveň není problém si i v domácích podmínkách namíchat barvy vlastní. Pigmenty určené na jejich výrobu přitom pocházejí buď z minerálů a půdy, nebo jsou rostlinného původu – z výtažků různorodých květů, listů, plodů a kořenů.
Akvarely přírodního původu. Foto: Pigmi
Akvarely z ryze přírodních produktů nabízí třeba česká firma Pigmi. K výrobě používá lokální hlíny i minerály a rostliny, které dováží od ověřených dodavatelů v exotických zemích. Samotný výrobní proces pak probíhá podle historických receptur. Minerály se drtí a filtrují, rostlinné složky zase vaří pro maximální extrakci pigmentů, které se poté vylučují sedimentací na kamenec. Vznikají tak příjemné tlumené barvy v zemitých tónech doplněné výraznějšími odstíny (například indigová modrá). Příjemným bonusem je, že je každé barvy uvedeno, z čeho byla vyrobena.
Vlastnoruční přípravě akvarelových barev se věnuje například umělkyně Markéta Kotková, která do této činnosti ve svých kurzech zasvěcuje i další zájemce. Své barvy nazývá akvahlinky a připravuje je z hlín různých odstínů, které sbírá v přírodě. Zároveň zpracovává i rostlinné pigmenty, z nichž připravuje barevné inkousty.
4. 2. 2025 (15:00) Happy Materials
Aktuálně
POSLEDNÍ KOMENTÁŘE
4. 2. 11:29
Děkujeme za komentář. Bohužel nelze nesouhlasit. Snad je změna možná...
Redakce - Materiály, které mění architekturu
2. 2. 11:40
Děkuji za další zajímavý článek. Jak je naznačeno, materiálů je podstatně více a je ...
Michael Rada - Materiály, které mění architekturu
7. 1. 12:03
Děkuji za milou reakci!
Valérie - ZNÁT A MILOVAT MATERIÁLY, KTERÉ NÁS PODPORUJÍ