CZ / ENG

Jak to vidí

Helena Nehasilová: Co podnítilo „obyčejnou" holku k neobyčejným činům

Ať už jste amatérský fotograf, profesionální grafik, potulný umělec, muzikant nebo jenom „obyčejný" člověk, jistě víte, že kreativní činnosti vám dávají pocit přítomnosti, prožitku a pocit toho, že děláte něco krásného, něco co vám zase připomene, že „žijete”. Někdy se ale dostavují chvíle takzvaného „zatmění“, kdy nevymyslíme absolutně nic. Ani jednoduchou vizitku, melodii nebo kus smysluplného textu. A tyto chvilky nemusí být přechodné, mohou být bohužel dlouhodobé. 

Helena Nehasilová: Co podnítilo „obyčejnou
Zavřít Tok mysli (ilustrace: Barbora Togel)

U mě podobná „zatmění kreativity“ v dětství způsobovaly třeba „rodinné tlaky“. Kdykoliv za mnou přišla maminka, abych něco ihned namalovala pro babičku, protože za chvíli přijede na návštěvu (a já jí tak udělám radost), nenamalovala jsem zhola nic. Chtěla jsem, aby bylo moje dílo krásné a abych s ním byla sama spokojená. Přeci nebudu dávat babičce od srdce nějakou čmáranici vytvořenou za pět minut. Navíc za tak málo času člověk nevymyslí většinou nic převratného.

Dopadlo to většinou tak, že naštvaná maminka byla nepříjemná a nic netušící babička se divila, proč jsem brečela. Jindy mě napadaly pestrobarevné kreace a na čtvrtce se objevovala úchvatná dílka malého umělce. Ta se schovala, a než babička zas přijela na návštěvu, upadla v zapomnění nebo skončila ve štosu v knihovně.

Přestože jsem člověk kulturní a tvořivý a od malička jsem se mimo jiné věnovala hudbě, s postupem času a s přibýváním práce, úkolů, školy, zaměstnání, stresu, ve mě tvořivost postupně slábla. Přestala jsem poslouchat svůj vnitřní hlas. Což se mi nelíbilo, protože mi ta moje „múza“ dost často chyběla. Občas jsem si připadala jako robot. Udělala jsem tohle, tamto, muselo to splňovat normy, pravidla a všechna ta práce byla taková bez života.

Před čtyřmi lety jsem začla cvičit jógu. Úplně nezištně, spíše ze zdravotních důvodů. Postupem času jsem si uvědomila, že toto cvičení přináší více výhod, než jen fyzickou zdatnost. Zjistila jsem, že jóga je i nástroj, který nám pomůže najít klid v těle, utišit mysl a dostat se do kontaktu s naší pravou přirozeností. Může to však být také způsob, který nám může pomoci vzbudit naši tvořivost. Jóga nám zpřístupňuje hlubší vrstvy naší psychiky a vědomí každého z nás, které je právě plné nápadů. Překážky, které nám obyčejně blokují mysl, jsou odstraňovány skrze meditaci a praktikování ásán. Málokdo si to uvědomuje.

Stoupněte si na chvíli ke svému pracovnímu stolu. Otočte ruce tak, aby zápěstí směřovaly k počítači a prsty jste se dotýkaly okraje stolu. Silou těla přeneste přes narovnané ruce váhu do zápěstí a pokuste se úplně vyrovnat dlaně, pětkrát zopakujte.

Umělecké vyjadřování může být naplňující, ale dostat se ke kreativitě není vždy jednoduché. Kreativita vzniká přirozeně při stavech klidu, ale i pozitivního stresu. Je nepolapitelná. V momentě, když jsme rozptylováni denními starostmi doma i v práci, jsou naše myšlenky nekonzistentní, kreativita právě kvůli těmto vlivům ustupuje. Při cvičení ásán, meditace a správného dýchání se učíme vidět dovnitř sebe a ovlivnit tak těkavou mysl. Právě z těchto hlubokých míst, uvnitř nás, inspirace vyvěrá.

Když se ohlédnu zpátky do minulosti, je faktem, že frekvence mých okamžiků tvořivosti a jejich vyústění v nějaký počin, je dnes nesporně častější. Příkladem je třeba práce na nových písních kapely, ve které hraji nebo projekt Office yoga, kde spojuji cvičení jógy s kanceláří. Dva úplně odlišné světy, které se ale tak potřebují. A za tento nápad zdá se, taky vděčím pravidelnému cvičení.

Jóga neprotahuje a neposiluje jen tělo. Ať chcete nebo ne, cvičení má vliv na další naše tělesné i duševní části, o kterých v běžných situacích vůbec nepřemýšlíme. Cvičení nám pomůže zbavit se bloků, které brání kreativitě. Učí lidi trpělivosti, předchází perfekcionismu, učí si nacházet svoje hranice, zdolávat limity, přijímat výzvy, kultivuje naše sebevědomí, ukazuje, jak vnímat jemnější věci kolem nás, takové, kterých bychom si normálně nevšimli. Otevřete se sami sobě.

 

Helena Nehasilová začala před čtyřmi lety cvičit jógu, která jí k jejímu údivu přinesla víc benefitů, než o kterých by na začátku vůbec přemýšlela. Otevřela jí cestu, která v současné době vyústila v založení projektu Office yoga, skrze který pomáhá všem lidem pracujícím v kanceláři znovu rozhýbat své tělo i mysl. Angažuje se také v dívčí kapele Lady Merlot a miluje lidi, kteří se neradi nudí a mají kreativní mysl. Je absolventkou ČZU.

 

30. 5. 2014

Komentáře

PŘEDMĚTAUTORDATUM

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek




© Copyright 2013 Happy Materials, s.r.o.
Obsah časopisu je chráněn autorským zákonem.
Kopírování a šíření článků včetně fotografií bez souhlasu vydavatelství je zakázáno.
Design © Helena Jiskrová
Tvorba webu: NETservis s.r.o.